31

Dizel Partikül Filtresi

  Dizel Partikül Filtresi                     http://www.partikultemizligi.com/hizmet-detay-Dizel-Partikul-Filtresi.html

Dize partikül filtresi dizel araçlardaki egsoz sistemlerinde bulunan çevreye zararlı     gazların ayrıştırılmasında  kullanılan bir sistemdir.

Benzinli motorlarda yer alan katalitik konventör gibi yanma sonrası oluşan zararlı gaz ve kurumları süzülmesi suretiyle dizel motorlar emisyonlarının çevreye daha az zarar veren bir hale getirilmiştir.

Ancak çeşitli sebeplerle tamamen dolan filtrelerde bu sistem çalışamaz hale gelir temizleme sisteminin çalışmaması sonucu araç üzerinde        bulunan gösterge yanarak sürücüyü uyarmaktadır.

DPF’nin tıkanmasının diğer bir nedenleri; kalitesiz yakıt , motor yağında oluşan kurum , motorda yer alan kirli parçalar  ve aracın sürekli düşük devirde kullanılması  kendiliğinden temizleme sisteminin çalışmaması.

Dizel  PARTİKÜL FİLTRESİ Faydaları NELERDİR ;

Otomobil üreticileri güç, konfor, yakıt tasarrufu gibi özelliklerde birbirleriyle yarışırken artık egsozdan çıkan karbon monoksit ve diğer zararlı kimyasal maddeler için de yarışır haldeler. Kullanıcılar araç alırken artık emisyon değerlerine de bakar oldu. Aslında böyle de olması gerekiyor. İnsan sağlığı diğer tüm özelliklerin önüne geçmeli, araç alımında dikkat edilecek en önemli etkenlerden birisi olmalı. Partikül filtresine gelecek olursak partikülün tek faydası sadece insan ve çevre sağlığına zarar verecek karbon monoksit ve diğer zehirli gazların mümkün olduğunca süzelerek dışarı atılmasını önlemektir. Faydası sadece budur.

Motora falan hiç bir faydası yoktur. Yakıt ekonomisi sağlamaz.